Association

South Cambridgeshire Conservative Association

The Association (SCCA for short) is based around the South Cambridgeshire Parliamentary Constituency, which was formed in the mid-1990s following the Boundary Commission’s review of all constituencies throughout the country.  The new seat included large parts of the former South West Cambridgeshire constituency.

It took effect from the general election in May 1997 when The Rt Hon Andrew (now Lord) Lansley CBE became the first Member for the new seat – he retired in May 2015 when Heidi Allen became our MP.

In 2004 the Boundary Commission met again for another review and although there has been no name change, the constituency has been subject to some minor changes; it remained unchanged for the 2017 general election.  More significant changes are expected for the 2022 general election.

The aim of the Association is to promote the Conservative Party at all levels – through the work of our staff and the hard work of our voluntary organisation, which comprise our officer team, executive committee, branches, our 600 members, County and District Councillors and volunteer helpers throughout the constituency.

To join the Party, please go to our Membership page.

85,257 electorate

The constituency stretches from Fen Drayton, Swavesey, Longstanton, Rampton and Cottenham in the north to Odsey, Litlington and the Chishills in the south (the southern county boundary).

It is largely rural – as typified by the banner photograph above, taken at 9.17 am on 5 August 2016 of a golden field of barley at the side of Buff Wood, East Hatley.

Gamlingay is the furthest point in the west, while in the east, the constituency borders the Cambridge City boundary and includes the Queen Edith's area of the City before moving south eastwards to include Great Abington.

25 of the South Cambridgeshire District Council wards and one Cambridge City Council ward (Queen Edith's) make up this constituency.  It has an electorate of over 85,000.  Until the 2010 general election, Trumpington was also part of the constituency.

Based in Hardwick.

The South Cambridgeshire Conservative Association is the local branch of the Conservative Party in the constituency.  The Association’s office is based in the village of Hardwick (see below for our address), which gives good access via the A428, A1198, A14 and M11 to all areas.

The Association acts in an autonomous manner, by raising its own monies to pay staff (we currently have a vacancy), pay for leaflets and run its own campaigns.  These funds are raised through membership and member organised events such as coffee mornings, barbeques, dinners, cheese and wine functions and the like.

Our team is currently:

The Association's address is:

South Cambridgeshire Conservative Association
Broadway House
149-151 St Neots Road
Hardwick
CB23 7QJ

01954 211 444
scca@southcambsconservatives.co.uk
MAP

A Conservative MP

When Andrew Lansley CBE, our MP from 1997, announced in July 2014 he would be retiring at the general election of May 2015, the search began for an adequate replacement.

We consider ourselves fortunate Heidi Allen was chosen by democratic vote of SCCA members at a special meeting on 11 October 2014, for she immediately set out to get herself known in the constituency – with the reward of gaining the biggest majority (20,594 / 51.11%) ever in the South Cambridgeshire constituency at the general election on 7th May 2015.  She was re-elected as our MP for in the 2017 general election with an increased share of the vote.

Andrew left the Commons with a fine record, for he became the Shadow Secretary of State for Health in November 2003.  It was no surprise after David Cameron became Prime Minister in May 2010, that he appointed Andrew as Secretary of State for Public Health – it has been Andrew's handling of this important post that has seen public support raise to the point where the Conservative Party is trusted more on health than our main opponents.

Such is the way of politics, he was appointed Leader of the House of Commons, Lord Privy Seal in September 2012.  Following the Cabinet reshuffle in July 2014 Andrew returned to the back benches, at the same time announcing he would not be seeking re-election in the next general election – see our news item.

Heidi lives in Elsworth, in the north of the constituency, with her husband Phil and two cats.  Her constituency office is in our building in Hardwick – see our Links page for her contact details.

At a European level, South Cambridgeshire is part of the Eastern Euro Region.  We have three Conservative European Members of Parliament – David Campbell Bannerman, Geoffrey Van Orden and John Flack; see our Links page for their contact details.  Vicky Ford was our third Conservative MEP until she stood down on 12 June 2017 (having been elected MP for Chelmsford on 8th June 2017).